letmd : seink mg fogukkal trtk adit |
seink mg fogukkal trtk adit
origo 2009.05.02. 14:41
Tvoli seinknek mg nemigen lehetett volna szksgk fogtmsekre, hiszen fogaik olyan kemnyek s llkapcsuk olyan ers volt, hogy mg a mandula s di hjt is jtszva trtk ssze szjukban. Hogyan juthattunk idig - teszi fel magnak a krdst, brki, akinek mr a fldimogyor is kemny falatnak bizonyul.
Krlbell hrommilli vvel ezeltt lt seink, az Australopithecus africanus kpviseli elkpeszt fogazattal rendelkeztek - hogy mennyire ers volt harapsuk, azt egy nemrgiben vgzett, szmtgpes modell segtsgvel vgzett kutats trta fel, amelyet az Arizonai Egyetem kutati vgeztek. A kutatcsoport komptertomogrf, azaz CT vizsglatok segtsgvel felvtelt ksztett egy pp Australopithecus koponyrl, majd szmtgpen modellezte annak mkdst. Ennek sorn kiderlt, hogy eldnk szles llkapcsa egy pitbullt megszgyent harapsra volt kpes, igaz, nem les szemfogaival, hanem szles s kemny rlfogaival. Erre azrt lehetet szksg, hogy a hozznk hasonlan mindenev rokon ne csak az elejtett hst, hanem az sszegyjtgetett magokat is meg tudja rgni.
Ha pedig brmilyen magot meg tudott rgni, anlkl, hogy eltte fel kellett volna trnie azokat, - termszetesen szerszmok nlkl, hiszen az Australopithecus mg csak a kkorszak, azaz a tudatos szerszmhasznlat kezdetn lt fldnkn, - brhova el tudott vndorolni, ahol jabb s jabb magokat tallt. Lehet, hogy ez lehetett kulcsa tllsnek, hiszen minl nagyobb krben s minl szlesebb vlasztkban tudott lelmet szerezni az sember, annl nagyobb eslye volt a tllsre. Mivel a gyors klmavltozs egyre kevesebb lehetsget adott a tpllk megszerzsre, gy minden olyan elny, amely knnyebben jutatta elesghez, pldul mert meg tudta emszteni, rgni azt, nagyobb esllyel lte tl ezt a zord korszakot. Azok az seink pldul, akinek nem alakult ki ilyen ers fogazatuk, nsges idszakban gyakran veszettk el fogaikat a magok, gykerek rgcslsa kzben, amely akr hallos vesztesg is vlhatott, hiszen szerszmok hjn csak fogaink tudtk feldolgozni az lelmet.
Mirt nem olyan jk a mi fogaink is, mint seink?
Ahogyan egyre knnyebb vlt az lelmiszerek beszerzse, egyre kevsb vlt fontos elnny, ha ers llkapcsunkkal szt tudtuk roppantani a magvakat, gykereket. A mai, elre megfztt, st, gyakran vegyileg puhtott, pcolt vagy dupln elksztett mirelit telek mr szinte semmilyen ersfesztst nem ignyelnek az llkapocs s fogak rszrl, de mr a rz bronz s vaskorszak trsadalmai is szinte csak feldolgozott, puha lelmiszereket fogyasztottak (az semberhez kpest legalbbis): pldul a gabont szerszmokkal feltrtk, feldolgoztk s vgl lepny vagy kenyr formjban fogyasztottk.
Br sanynk, Lucy, a legkorbbi ismert csontmaradvny llakapcsa szntn ilyen ersnek kellett hogy legyen, mai fogazatunk mr inkbb az vaskori rksgk, mint egykori, szles s ers llkapcs rokonaink. Ms krds, hogy ma mr annyira sem kell feldolgozunk az lelmiszereket, amennyire az izmaink megfelel edzse s fogaink ntisztulsa azt megkveteln, ezrt gyakran mr a tl gyenge haraps, tlsgosan kmlt fogak okoznak fogszati jelleg problmkat.
|