letmd : Antibiotikum helyett mz |
Antibiotikum helyett mz
origo.hu 2009.02.27. 18:47
A mz, amit sok orszgban genercik ta hasznlnak a fjs torkok vagy a megfzs kezelsre teban vagy forr vzben oldva, hamarosan az antibiotikumok helyre lphet a makacs fl-, orr- s torokfertzsek gygytsban - lltjk eredmnyeikre hivatkozva kanadai kutatk. Az egyelre csak laboratriumi krlmnyek kztt kiprblt mzkivonat ugyanis a legersebb antibiotikumnl is hatkonyabban puszttja el a slyos tneteket okoz baktriumokat.
Egyelre csak laboratriumi vizsglatok
Az Ottawa Egyetem orvosai vizsglataik sorn azt talltk, hogy a kznsges mz megli azokat a baktriumokat, amelyek az arcreggyullads tneteit okozzk, s legtbb esetben hatkonyabbnak bizonyul, mint a kezelsre jelenleg alkalmazott antibiotikumok.
A kutatk eddig az j-zlandi manuka mzet s a jemeni sidr fajtj mzet vizsgltk. Az elzetes vizsglatokat laboratriumban, petricsszben vgeztk, de a ksrletekben a meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) baktriumtrzset is felhasznltk, amely fokozottan ellenll az antibiotikumoknak.
Hatkony antibakterilis hats
Mindkt mzfajta kivonata 99%-ban meglte a folyadkban szabadon sz baktriumokat, valamint elpuszttotta a biofilmek baktriumflrjnak 63-91 szzalkt is. Ilyen biofilmrteg bortja gyakran az orrmellkregeket, a hgyutakat, a kattereket, a szvbillentyket, megvdve a baktriumokat az antibiotikumoktl, gy krnikus fertzsek kiindulpontjaknt szolgl. Ezzel szemben a leghatsosabb antibiotikum, a rifampin a ksrletekben a biofilmmintk mindssze 18 szzalkt puszttotta el.
Hamarosan kezddnek a humn vizsglatok
"Mg nem vagyunk biztosak abban, nem tudjuk pontosan, hogy a mz melyik sszetevje milyen mechanizmussal puszttja el a baktriumokat" - mondta Dr. Joseph Mason a kutats vezetje. A kutatk kvetkez lpsben megfzsban vagy fels lgti megbetegedsben szenved pcienseken szeretnk kiprblni a mzkivonat hatst.
A mz a sebek elfertzdse esetn is hatsos lehet
A mz segtsget nyjthat a nehezen gygyul sebek gygytsban. A mz a halmazllapot s cukortartalom szempontjbl hasonl mestersges oldatoknl hromszor gyorsabban puszttja a mikrobkat - derl ki a Wales Egyetem mikrobiolgusa, Rose Cooper vezette kutatcsoport vizsglataibl. A kutatknak egyelre nem sikerlt tisztzniuk, milyen hatanyagoknak ksznhet ez a klns kpessg. Egyes mzfajtk oldott llapotban hidrogn-peroxidot hoznak ltre, amely elpuszttja a baktriumokat, s akr sebek tiszttsra is alkalmas. A Cooper vezette kutatcsoport azonban bizonyosnak tarja, hogy a hidrogn-peroxid egyedl nem magarzhatja a mz jtkony hatst. A laboratriumi vizsglatok sorn ugyanis kiderlt, hogy a hidrogn-peroxidot nem ltrehoz mzfajtk is meglltottk a baktriumok szaporodst.
A szakemberek a Staphlyococcus s Enterococcus baktriumtrzseken ellenriztk a mz hatst. Mindkt trzs ellenllnak bizonyult olyan, "utols szalmaszlknt" bevetett antibiotikumokkal szemben is, mint a meticillin s a vankomicin. (A krokozkat sebekbl s krhzak padljrl gyjtttk.) A mz antimikrobilis tulajdonsgai a kutatk szerint vagy a mhek ltal kivlasztott enzimek hatsra, vagy aciditsra (savassgra), vagy esetleg az eredeti nvnynektr sszetevire vezethetk vissza.
Az zletben kaphat mz nem olyan hatkony
A szakemberek szerint az zletekben kaphat mz a legtbbszr hkezelsen esett t, aminek kvetkeztben jval kevsb hatkony a klnbz fertzsekkel szemben. A kutatk egyelre egyik esetben sem tudjk, hogy a mznek milyen sszetevje li meg a baktriumokat, a klnbz virgokbl kszlt mzeknek ugyanis jelentsen eltr az antibiotikus hatsuk.
A mz egyb rtkes sszetevi
Mai ismereteink alapjn a mz kzel 70-fle gygy-, s fiziolgiai hatssal br. A mz kivl sznhidrtforrs, mely gazdag svnyi anyagokban, tartalmaz vitaminokat, s szerves savakat, illolajokat s fontos enzimeket. Tallhatk mg benne aminosavak, fehrjk s egyb bioaktv anyagok. 81%-ban fleg monoszacharid cukrot tartalmaz, 22 fle makro-, s mikroelem tallhat benne. Elssorban C s B vitamin, folsav s nikotinsav a leglnyegesebb vitamintartalma. Magas az enzimtartalma is, s ez okozza a jelents antibiotikus sajtossgt. A lpes mzben lv viasz fokozza a mz hatkonysgt nylkahrtya-gyulladsok, illetve immungyengesg esetn. Legjelentsebb felhasznlsi kre: szvbetegsgek (szvgyengesg), gyomorhurut, lgcshurut, endokrin-mirigy bntalmak (elgtelensg), sebek kezelse. A mz tartalmazhat egy olyan sprs baktriumot, amely igen slyos telmrgezst (n. botulizmust) okozhat. Erre a baktriumra a csecsemk klnsen rzkenyek, ezrt 18 hnapos korukig ne adjunk nekik mzet. (Az ennl idsebb gyermekek s a felnttek blrendszerben a baktrium spri megsemmislnek.) Nem tartalmazhat mzet a cukorbetegek trendje sem.
Hogyan kszl a mz?
A mhek a mzet nektrbl - a virgok cukortartalm nedvbl - vagy a virgok levelein tallhat mzharmatbl ksztik. A nektr egy olyan vizes oldat, amelynek cukortartalma tg hatrok kztt vltozik (8-70 szzalk). Ezt a hg, cukortartalm oldatot a mhek a mzgyomrukban gyjtik ssze, ahol klnbz enzimekkel keveredik s srsdni kezd. Kzvetlenl a mzgyomorbl rl a lpek sejtjeibe, s itt folytatdik a "betmnyeds". A vz elprolog, s a mhek testbl szrmaz enzimek hatsra vgbemegy az rsi folyamat. A nektrbl szrmaz kemnyt s dextrin (tmeneti llapot a kemnyt s a cukor kztt) szlcukorr, a szacharz pedig invertcukorr bomlik. A kemnytbont enzimek - a diasztz (ms nven amilz) s az invertz - a mhek garatvladkbl szrmaznak. Amikor a mz nedvessgtartalma 20 szzalkos lesz, a mhek a sejteket viaszrteggel vonjk be.
Korbbi kapcsold anyagaink:
j, hatkony szer az antibiotikum-rezisztens fertzsek ellen:Amerikai kutatk olyan vegyletet fejlesztettek ki, amely hatkony fegyver lehet a blben l vankomicin-rezisztens baktriumtrzsek ellen: ezek a baktriumok a klnfle krokozk elleni antibiotikum-terpik sorn elszaporodhatnak, s slyos tneteket okoznak. A vegyletet a kutatk szerint az emberi antibiotikum-terpia kiegsztseknt lehetne alkalmazni a jvben az ilyen jelleg fertzsek megelzsre.
Az els hatsos szer a szuperbaktriumok ellen: Amerikai kutatk jabb ltvnyos ksrletekkel igazoltk egy olyan gygyszer hatkonysgt, amelyet az igen veszlyes "szuperbaktriumok" ellen fejlesztettek ki, s amelynek alkalmazsa nhny ven bell vilgszerte, gy nlunk is vrhat. Az antibiotikumoknak ellenll szuperbaktriumok egyre tbb ldozatot szednek, s egyre komolyabb kzegszsggyi problmt jelentenek. A Staphylococcus aureus MRSA-trzseinek a penicillinek s tbb ms antibiotikum ellen is rezisztencijuk (ellenllkpessgk) alakult ki. A svjciak ltal kifejlesztett szer (Ceftobiprol) azonban a gyrt szerint 100%-os hatkonysggal puszttotta el az in vitro (l szervezeten kvli) ksrletekben az MRSA-trzseket, vagyis egyetlen ellenll baktriumot sem talltak a kutatk. Az n. cefalosporin-antibiotikumok kz tartoz hatanyag egy olyan baktriumenzim mkdst kpes hatkonyan s tartsan gtolni, amely nlklzhetetlen a baktriumok sejtfalnak felptshez s a ksbbi rezisztencia kialaktshoz.
|