telallergia
telallergia.hu 2009.02.28. 13:36
Glutn-, Laktz-, Tejfehrje-, Tojs-, Hagyma-, Zellermentes telek
A tpllkallergirl s tpllkintolerancirl mindenkinek
Plfi Erzsbet
dietetikus
Az allergirl egyre tbb sz esik, mivel egyre tbb ember szenved egyre tbbfle allergn ltal kivltott enyhbb vagy slyosabb tnetektl. Az allergnek egy rsze a tpllkainkkal kerlnek a szervezetnkbe, s nagyon sokfle elvltozst idzhetnek el.
Magyarorszgon a vezet tpllkallergnek a tehntejfehrje, a tojs, a szja, a gabonaflk. A felntt lakossg kb. 1%-a szenved valamilyen tpllkallergiban, mg a gyermekek kb. 0,3–7,5% tpllkallergis. A lisztrzkenysg gyakorisga kb. 0,5%-ra tehet. A tpllkallergiban s tpllkintoleranciban szenvedk szma vilgszerte emelkedik annak ellenre, hogy a szakemberek komoly erfesztseket tesznek a megelzs, s a szakszerbb kezels rdekben.
Mirl is van sz?
A tpllkok ltal okozott nem vrt tneteket kzs nven adverz telreakciknak nevezzk. Ide sokfle betegsg tartozik, mint pldul az telmrgezsek, de a tpllkallergia, s a tpllkintolerancia is.
A tpllkallergia tulajdonkppen egy specifikus, az allergn hatsra mindig jelentkez, nem vrt tnet-egyttest okoz kros immunreakci. Ilyenkor a tpllk vagy annak valamelyik sszetevje a kros immunfolyamat beindtjaknt, gynevezett allergnknt viselkedik.
A tpllkallergia tnetei igen vltozatosak, amelyet az albbi tblzat is szemlltet.
Gastrointestinalis
|
Br
|
Lgti
|
Idegrendszeri
|
Generalizlt
|
Hasmens
Hnys
Sly meglls
Reflux
Szkrekeds
|
Ekcma
Urticaria
Dermatitis
|
Orrfolys
Akadlyozott orrlgzs
Rohamokban jelentkez tsszents
Rekedtsg
Khgs
|
Viselkedsi zavar
Irritabilits
Migrn
|
Anafilaxis sokk
|
Forrs: Barna Mria dr.: Bevezets a tpllkallergia s tpllkintolerancia problmakrbe. In: Barna Mria dr. (szerk.): Magyar Tpllkallergia s Tpllkintolerancia Adatbank, Tempus-Phare, Bp,2000,14.o.
A tpllkintolerancia hasonlt megjelensben a tpllkallergihoz, de nem zajlik a szervezetben kros immunreakci, s pszichs eredetre sem vezethet vissza.
Tbb csoportja ismert, ezek kzl a lnyegesebbek a kvetkezk:
A biogn aminok az erekre gyakorolt hatsuk rvn az allergihoz hasonl, vltozatos tneteket hoznak ltre. A tl rett sajtok, borok (elssorban a vrsborok), a sonka-, kolbszflk, a savany kposzta, egyes halak, csokold, fstlt hsok, bann, di tartalmazhatnak ilyen anyagokat.
Proteinzinhibtort a szjabab, uborka, ckla, fldimogyor, kukorica tartalmaz. Enziminduktorok a koffein (kv, tea, kla), a teofillin, teobromin (tea, kla, csokold) s az alkohol.
Hisztaminfelszabadt faktor az eperben, mkban, mogyorban, fstlt rukban tallhat meg. Tovbbi intolerancit okoz vegyletek lehetnek egyes lelmiszeripari adalkanyagok. Haznkban leggyakrabban intolerancit okoz adalkanyagok a benzoesav s szrmazkai (tartstszer) E-210-219, a tartrazin (telsznezk) E-102, az eritrozin (telsznezk) E-127, az aszpartam (destszer) E-951, a ciklamtok (destszer) E-952, a szorbitok (destszer) E-200-203, az aceszulfm-K (destszer) E-950, s nem utolssorban a glutamtok (zfokoz anyag) E-620-624. A tehntejfehrje-, tojsfehrje-, szjaallergihoz viszonytva az ezekre az anyagokra val tlrzkenysg elhanyagolhat.
A tejcukor (laktz) a laktzintolerancit vltja ki.
Ennl a krkpnl a laktzbont enzim (a laktz) teljes vagy rszleges hinyrl van sz, gy a tejcukor bontatlanul halad tovbb a vkonyblbl, s a vastagbl baktriumai bontjk el vgl rvid sznlnc zsrsavakk s gzokk. Egyes becslsek szerint a lakossg kb. 14%-t rinti. Jellemz tnetei a puffads, hasmens, bzs szklet. Nagy jelentsge van a dita szempontjbl az „egyni tolerancinak”, amely a laktz enzim aktivitsnak fggvnye. Vannak olyan betegek, akik bizonyos mennyisg tejet el tudnak fogyasztani, msok viszont knytelenek teljes tejcukormentes ditt tartani.
Tpllkaverzirl beszlnk, ha a tpllk elutastsnak pszichs oka van.
A coeliakia (lisztrzkenysg) genetikailag meghatrozott, permanensen fennll intestinalis gliadinintolerancia, a vkonyblnylkahrtya krosodsa.
A betegsg legfontosabb jellemzi, hogy rkletesen meghatrozott, az alfa-gliadin hatsra nylkahrtya-elvltozs alakul ki, a tpanyagok felszvdsa zavart szenved, a rossz felszvdsa miatt megjelennek a klinikai tnetek, megfelel ditval a nylkahrtya-krosods s a tnetek is megsznnek, a glutn visszaadsra a tnetek jra jelentkeznek.
A leggyakoribb tnetei a hasmens (ritkn szkrekeds), a pkhas, a fejldsben val visszamarads, az tvgytalansg, hnys, vrszegnysg.
Mivel a korszer lelmiszeripar egyre vltozatosabban s szabadabban hasznl fel nyersanyagokat a termkei ellltshoz, ezrt egyre nagyobb az esly, hogy az allergn anyag benne van olyan termkben is, amire a beteg nem gondol. A fentiekben megemltett betegsgek hatkony kezelst a helyesen sszelltott trend jelenti, amely nem tartalmazza a tneteket kivlt anyagot.
|