letmd : Orvosi jegyzet: Lisztrzkenysg |
Orvosi jegyzet: Lisztrzkenysg
origo.hu 2009.02.27. 17:10

-
A lisztrzkenysg orvosi neve coeliakia, amelynek oka a lisztben tallhat fehrjkkel szembeni tlrzkenysg. A betegsg lehet tnetmentes, de gyakran krnikus hasmenssel s fogyssal trsul.
Kialakulsa, okai
A betegsget az okozza, hogy a glutn nev fehrje bizonyos rszei, az erre rzkeny betegeknl, a bl nylkahrtyba kerlve aktivljk az immunrendszert. Az aktivlt fehrvrsejtek gyulladsos folyamat rvn krostjk a nylkahrtyt, s a tpanyagok felszvdshoz szksges blbolyhok ellaposodnak. A blbolyhok krosodsa miatt a tbbi tpanyag felszvdsa is krosodik, gy msodlagos betegsgek, hinyllapotok alakulnak ki. Gyakran nem a hasi panaszok, hanem a msodlagos hinybetegsgek uraljk a tneteket. A glutn nagy mennyisgben fordul el bzban s a rozsban, kis mennyisgben tallhat mg a zabban s az rpban is. A betegsg rkletes, genetikailag meghatrozott, de sajnos mg nem ismert egyetlen nmagban krjelz genetikai marker, amely segtsgvel mr akr jszltt korban megllapthat lenne a betegsg.
Tnetei, felismerse
A betegsg brmely letkorban fennllhat, a tnetek igen vltozatosak lehetnek. Gyakran tallkozunk olyan betegekkel, akiknek a tnetei nagyon enyhnk, illetve nem specifikusak, mint pldul fradkonysg, gyengesgrzs, spadtsg, vrszegnysg. ppen ezrt gyakran nem, vagy csak nagyon nehezen sikerl diagnosztizlni a betegsget, szmos betegnl a tnetszegnysg miatt nem gondolnak coelikira.
Gyermekkorban a tnetek nem jelennek meg, amg a gyermek nem fogyaszt glutnt tartalmaz teleket. A glutn tartalm telek fogyasztst kveten tpusos esetben fjdalmas haspuffads jelentkezik melyhez nagy mennyisg bzs, fnyl, magas zsrtartalm szklet rtse trsul. A ksbbiekben a gyermek nem fejldik megfelelen, vrszegnysg s fehrjehinyos llapot alakul ki. A gyermekek spadt kllem, haja fak, bre szraz, gyenge, nygs, riadt tekintet. Gyakran tallkozunk herpeszes brelvltozsokhoz hasonl brtneteket, gyakran jelennek meg szjban nagy kiterjeds, nehezen gygyul aftk. Slyos esetben a farpofi is lefogynak, a fehrjehiny msodlagosan kialakult dma miatt a hasa elredomborod. Klleme hasonlt a tartsan hez gyermekekhez. Ha a gyermek megfelel tplls mellett nem hzik megfelelen, s a fenti tnetek jelentkeznek, igen ers a gyanja a lisztrzkenysgnek.
A felnttkorban diagnosztizlt esetekben is mr gyermekkorban fennllt a betegsg, csak az enyhe tnetek miatt esetleg nem fordultak orvoshoz. A beteg rszletes kikrdezsekor azonban szmtalanszor kiderl, hogy gyermekkorban is gyakran voltak a betegnek hasfjsos panaszai. rtkes diagnosztikus adat lehet, ha csaldban fordult el lisztrzkenysg. Ugyangy, mint gyermekkorban, felnttkorban sincsenek specifikus tnetei a betegsgeknek. Szmos tnet a msodlagosan kialakult felszvdsi zavar kvetkezmnye. Kifejezett hasi panaszok, mint haspuffads, grcss hasi fjdalom, hasmens esetn lnyegesen knnyebb a diagnzis fellltsa. Egyb tnetek lehetnek: fogys, gyengesg, spadtsg, brrendellenessgek, csontfjdalom, meddsg, dma, izomgyengesg.
A rutin laboratriumi vizsglatok vrszegnysget, alacsony szrumvas rtket, fehrjehinyt, alacsony foszfor s kalcium szintet mutatnak. Ezen kvl vralvadsi zavarok is kialakulhatnak. A betegsg egyrtelm diagnzishoz gastroenterolgiai szakvizsglat szksges. Ma mr ismerjk azt az antitestet, amelyet a szervezet termel, s lisztrzkenysgben szenvedknl a blbolyhok hmsejtjeihez ktdve a gyulladst kivltja, ezt endomysium-ellenes antitestnek (EMA) hvjk. Az antitest vrbl kimutathat, gy ha vrvizsglat pozitv, akkor ez megersti a betegsg gyanjt. A biztos diagnzishoz vkonybl biopszia szksges. Ezt a vizsglatot gyermekkorban altatsba vgzik, egy a gyomortkrzshez hasznlt eszkzhz hasonl eszkzzel a vkonybl nylkahrtybl egy kis darabot kicspnek, s utna ezt a mintt vizsgljk meg mikroszkppal. A betegsg fennllsa esetn ilyenkor egyrtelmen lthatak az ellaposodott blbolyhok.
Kezelse
A betegsgre specifikus gygyszer nincsen, a beteg trendjbl a glutnt ki kell iktatni. A dita betartst nagyon komolyan kell venni, mr kis mennyisg glutn fogyasztsa is a panaszok kijulshoz vezet. Mivel szmos tel tartalmaz glutnt, ezrt a betegeknek mindenkppen dietetikus tancsadson kell rszt vennik. Slyos llapot betegek esetn a megfelel vas- s vitaminbevitelrl kln kell gondoskodni.
Dr. Erlaky Hajna
|