Hrek : Vezet hallokok 2030-ban |
Vezet hallokok 2030-ban
origo.hu 2009.02.27. 18:35

A rk, a szv- s rrendszeri betegsgek, a traumatikus agysrls s a krnikus obstruktv tdbetegsg lehetnek a vezet hallokok 2030-ra - lltjk tudsok. m a jrvnyoktl is tartanunk kell.
Napjainkban mr nem a fertz krokozk (tuberkulzis, AIDS, malria.) szolgltatjk a vezet hallokokat vilgszerte, hanem az egszsgtelen letmddal jr krnikus megbetegedsek. A tudsok szerint 2030-ra a rosszindulat daganatok, a szv- s rrendszeri megbetegedsek s a kzlekedsi balesetek teszik majd ki az sszhallozsi szm kzel 30 szzalkt. s ahogyan a kzepes jvedelm s szegny orszgokban n az tlagletkor, gy toldik majd el az arny egyre jobban a nem fertz betegsgek okozta hallozsok fel.
Daganatos megbetegedsek
Az Egszsggyi Vilgszervezet (WHO) jelentse szerint 2008-ban megkzeltleg 12 milli j rkos esetet diagnosztizltak, s valamivel tbb mint 7 milli hallos ldozatot kvetelt magnak a betegsg. Szmtsok szerint, ha a tendencia nem vltozik, akkor 2010-re a rk vilgszerte vezet hallokk fog ellpni (megelzve a szv- s rrendszeri betegsgeket), 2020-ra megduplzdnak a jelenlegi szmok, mg 2030-ban j esllyel akr 20-25 milli j rkos megbetegedst, s krlbell 13-17 milli hallesetet is regisztrlhatnak majd vente. Jelen pillanatban a tdrk a leggyakoribb daganatos megbetegeds, mg a mhnyakrk a vezet rkos eredet hallok a nk krben a szegnyebb, kevsb fejlett orszgokban.
A kutatk a rk ilyen mret terjedst sszetett okokkal magyarzzk, m a trend egyik legjelentsebb kivltja a kevsb fejlett orszgok gyors npessgnvekedse (szakrtk 2030-ra 38 szzalkos nvekedst jsolnak). Ezeken a terleteken is fokozatosan tveszik az emberek a nyugati letmddal jr egszsgtelen szoksokat, gymint a dohnyzst, az egszsgtelen tpllkozst (magas zsrtartalm telek fogyasztsa), vagy ppen a kevs testmozgst, amelyek dntek lehetnek a rk kialakulsban. A dohnyzs az egyik legnagyobb rizikfaktor, klnsen, hogy a fejld orszgokban pfkelnek a legtbben, a vilg dohnyosainak 40 szzalkt Kna s India adja.
A vilg vezet rkkutat szervezetei az egszsges letmd hangslyozsban, egy nemzetkzi dohnyellenrzsi megllapods kialaktsban, az alkoholizmus visszaszortsban, a rk elleni oltanyagok fejlesztsben s a megelzs fokozott npszerstsben ltjk a betegsg ilyen mrv elterjedsnek megakadlyozst.
Szv- s rrendszeri betegsgek
Vilgszerte vente 17 milli ember hal meg valamilyen szv- s rrendszeri betegsgben, 2020-ra ez a szm 20 millira emelkedhet - lltjk a szakrtk. A civilizlt orszgokban jelen pillanatban minden tz hallesetbl ngyet szv- s rrendszeri betegsg okoz (szvinfarktus, szvritmuszavar, magas vrnyoms, stroke, relmeszeseds, koszorr szklet.), Kzp-s Kelet-Eurpban pedig mg a vilgtlagnl is jelentsen rosszabb a helyzet: ebben a rgiban ugyanis a szv- s rrendszeri betegsgek minden msodik hallesetrt felelsek, s vente krlbell 2 milli ldozatot szednek. A magyarorszgi hallozsok nem trnek el jelentsen az EU-tlagtl, valamivel tbb, mint a felk tulajdonthat szv- s rrendszeri betegsgeknek, ezek kzl is a koszorr-betegsg a leggyakoribb hallok. Ugyan az utbbi vekben a szv- s rrendszerei betegsgek terjedse nmi lassulst mutat, de egyes szakemberek gy is azt jsoljk, hogy ha nem trtnik jelents vltozs a tendenciban, akkor 2020-ban mg mindig ez a betegsgcsoport jelenti majd az egyik legfbb hallokot.
A kardiovaszkulris rendszert rint krok legfbb kivlt oka a tlsgosan magas koleszterin szint, de a dohnyzs, a stressz, a fokozott alkoholfogyaszts, az inaktv letmd s az rkltt tulajdonsgok is jelents kockzati tnyezt jelentenek. Ezek egy rsze a megfelel letmd kialaktsval megelzhet lenne, m a prevenci sajnos mg a flelmetes statisztikai adatok tkrben sem kap elg figyelmet. ppen ezrt az Eurpai Uni szksgesnek ltja az egszsggyi szakemberek, a civil szervezetek, a kormnyok, a kzegszsggyi hatsgok, a betegszervezetek, a mdia s ms rintett szereplk szoros egyttmkdst, hogy a jelenleg vilgszerte vezet hallokot visszaszortsa az elkvetkezend esztendkben.
Traumatikus agysrls
A traumatikus agysrls mr 2020-ra a vilg harmadik legjelentsebb problmjv nheti ki magt. A traumatikus agysrlst (TBI - traumatic brain injury) fejre mrt ts vagy a koponya srlse idzi el, ami megszaktja az agy mkdst. Tneteit sok esetben nehz szrevenni, s knny flre diagnosztizlni, hiszen gyakran csak a balesetet kveten napokkal, st hetekkel ksbb jnnek el szdls, rosszullt, eszmletveszts, lelassul gondolkods s akadoz beszd formjban.
A traumatikus agysrls leginkbb az idseket veszlyezteti, hiszen ahogyan az ember regszik, gy nvekszik az elesses balesetek kockzata is. A mozgst korltoz problmk, az izmok gyenglse, a lb rzketlensge, a gyengbb koordincis kpessg s egyenslyrzk, a lts fokozatos romlsa, a rendszeresen szedett gygyszerek mellkhatsai (pldul szdls), illetleg a nem megfelelen kialaktott otthoni krnyezet (csszs sznyegek, gyenge vilgts) komoly veszlyeket rejtenek.
A traumatikus agysrls rendkvl hossz tvon kihathat a beteg mindennapi letre: nem csak a gondolkodst, hanem a mozgst s az rzelmi megnyilvnulsokat is slyosan befolysolhatja.
Felmrsek szerint jelenleg az USA lakossgnak 2 szzalka, vagyis tbb mint 5 milli ember szenved hossz eszmletvesztst s amnzit okoz slyos traumatikus agysrlsben. Az amerikai Betegsg Felgyeleti s Megelzsi Kzpont (CDC) nyilvntartsa szerint csak az USA 65 v feletti korosztlyban vi 8000 halleset s 56 000 krhzi polst ignyl beteg rhat a traums agysrls szmljra. Az eurpai adatok ugyancsak elkesertek. A 2006-os vben pldul 700 000 eurpai lakost rintett ez a betegsg, s ennek kezelse mintegy 3 millird eurval terhelte meg az ves eurpai bdzst. Magyarorszgon ves szinten krlbell 32-35 000-en szenvednek traumatikus agysrlst.
A WHO szerint, ha nem fektetnek nagyobb hangslyt a prevencira minden egyes orszgban, akkor 2020-ra a vilgon a harmadik legslyosabb problmt fogja jelenteni a traumatikus agysrls.
A krnikus obstruktv tdbetegsg (COPD)
A vezet hallok kzl az COPD az egyik, melynek gyakorisga mg mindig szignifiknsan n vrl-vre. Eurpban 2004-ben mg csak az tdik leggyakoribb hallok volt, az Egszsggyi Vilgszervezet elrejelzse szerint azonban 2010-re mr a negyedik helyre is felkapaszkodhat. Jelenleg a fejlett ipari orszgokban a felntt lakossg 8-10 szzalkt rinti, a magyarorszgi becslt betegszm pedig krlbell 400-500 ezer fre tehet, m Eurpban a lakossg szmhoz viszonytva nlunk halnak meg a legtbben COPD-ben (kzel 3000-en vente).
A betegsg a lgutak beszklsvel, a td szvetnek ritkulsval, ezltal a td teljestmnynek meredek leromlsval jr, s vgl sok esetben halllal vgzdik. A COPD nem visszafordthat. Mivel az emberek tbbsge szinte semmit nem tud a betegsgrl, ltalban mr csak ksi fzisban fordulnak orvoshoz. Kialakulsban a legfontosabb tnyez a dohnyzs, a COPD-ben szenvedk mintegy 90 szzalka cigarettzik. A dohnyfst kros sszetevi az vek folyamn krnikus gyulladst okoznak a tdben. Ennek kvetkeztben krnikus khgs, fokozott vladkkpzds, majd egyre slyosbod nehzlgzs, fokozd lgszomj alakul ki. Vgl a td nem kpes a szervezet oxignelltst biztostani, a betegsg utols stdiumban folyamatos otthoni oxignterpia vlik szksgess.
A vrusok is tmadhatnak
Brit s amerikai szakemberek attl tartanak, hogy vilgmret jrvnyok trhetnek ki pr vtized mlva. Ezek a betegsgek jellemezen ott tik fel majd a fejket, ahol az emberek kzeli kapcsoltban lnek vagy kerlnek femlskkel (Nyugat- s Kzp-Afrika leginkbb veszlyeztetett terlet ilyen szempontbl). Ezeken a helyeken mdszeresen irtjk az erdket, gy az llatok, s az ltaluk terjesztett krokozk is kzelebb kerlnek az emberekhez.
A Brit Kirlyi Trsasg folyiratban kzztett tanulmny felhvja a figyelmet arra is, hogy az elmlt hrom vtizedben eredetileg llatok ltal hordozott betegsgek, mint az AIDS, az ebola, vagy a madrinfluenza tterjedtek az emberekre. gy vlik, hogy az emberhez genetikailag kzelebb ll femlsk (majmok, gorillk, csimpnzok.) jelenthetik majd a legnagyobb veszlyt, hasonl szervezeti felptsk s immunreakciik miatt. Termszetesen az emberrel csak tvoli rokonsgban ll llatfajok is okozhatnak ilyen jrvnyokat, hiszen egyes krokozk, klnsen a vrusok nagyon alkalmazkodak. Pldul a jelenleg az ilyen szempontbl legveszlyesebbnek tlt madrinfluenza s Nyugat-Nlus vrus egyarnt madarakban tallhat, mg a Hendra vrust a denevrek hordozzk.
A szakemberek arra is felhvjk a figyelmet, hogy az ghajlatvltozs kvetkezmnyekppen egyes fertz betegsgek olyan trsgekben is megjelennek, ahol eddig nem tntek fel.
|